Číslovanie strán od určitej strany – MS Word 2010

Pôvodný článok vyšiel na webe môjho športového klubu ŠK Fitkári Bratislava. Pre tematickú príbuznosť ho však presúvam na tento web. Dúfam, že z toho bude viac úžitku aj pre Vás.

Vzhľadom na neutíchajúce otázky ohľadom číslovania strán vo Worde v bakalárskej či diplomovej práci, prinášam Vám krátky a stručný návod ako docieliť číslovanie strán od určitej strany. Použitá bola verzia MS WORD 2010, ale použiteľné to je aj v 2007 a zrejme bude aj v Office 15.

***

//UPDATE: Dostupný návod aj pre verziu MS Word  2013.

číslovanie strán vo worde

***

Základom sú tzv. sekcie. Akékoľvek rozdielne formátovanie textu, rozloženie strany (napr. jedna strana na šírku), rozdielne hlavičky a pätičky (číslovanie strán) v dokumente docielime práve rozdelením dokumentu na sekcie. Predstaviť si ich môžeme ako logické časti dokumentu.

 • Ak potrebujeme číslovanie od úvodu, stačí aby bol text pred týmto úvodom v jednej sekcií a následne úvod a ďalšie kapitoly v sekcii ďalšej.
 • Defaultne je word nastavený tak, že každá ďalšia sekcia preberá formátovanie predošlej. Tým pádom aj keď vytvoríme sekcie a vložíme číslovanie, budeme ho mať v celkom dokumentu. A to nechceme.

5 jednoduchých krokov

 1. Vytvoríme požadované sekcie. Na konci strany pred úvodom klikneme na rozloženie strany–> Zlomy–> Zlomy sekcií: Nasledujúca strana. Po zobrazení skrytých znakov by sme mali vidieť niečo takéto.
  zlom sekcie
 2. Zároveň by sme v zobrazení pätičky a hlavičky mali vidieť už rozdielne čísla sekcií.
  hlavička a pätička vo worde
 3. Ak máme úvod v rozdielnej sekcií ako predošlí text, stačí zrušiť prepojenie pätičky sekcie s úvodom s predošlou. Klikneme na Návrh –> Prepojiť s predchádzajúcim a zrušíme  (aby nesvietilo).
  prepojenie sekcií
 4. Keď už máme sekcie vytvorené a oddelené, stačí vložiť na príslušné miesto číslovanie strán. Klikneme Vložiť –> Číslo strany –>Spodná časť strany  a vyberieme jednu z možností.
  číslovanie strán
 5. Hotovo

Číslovanie strán by nám tak malo začínať až od úvodu. Dokonca je Word taký šikovný, že číslo strany by malo byť v poriadku, t.j. napr. začneme číslom 13 (a nie od 1).

Pomohol Vám daný návod? Názor vyjadrite v diskusii.

Návody na Word

 

Potrebujete pomôcť s prácou?

P.S. Ak potrebujete pomôcť s celkovou formálnou úpravou bakalárskej alebo diplomovej práce, pokojne sa ozvite. Viem zabezpečiť kompletné formátovanie ako napríklad

 • číslovanie strán
 • číslovanie nadpisov
 • automatický obsah kapitol
 • správna forma citácie
 • úvodné strany

Nejde však o písanie prác, naozaj len výpomoc s formálnou úpravou. Prácu s wordom nie je každého a na mnohých školách sa jej venujú iba okrajovo.

Máte záujem? Kliknite sem

 

 

The following two tabs change content below.
Špecialista na SEO, web developer, online marketing konzultant. Špecializujem sa na tvorbu webu, jeho obchodnú výkonnosť a optimalizáciu pre vyhľadávače.